Mistrovská sezóna 1982/83 - I.díl

Jak jsme vám již slíbili, pokusíme vám zkrátit zimní přestávku <strong>vzpomínkovým seriálem ze sezóny 1982/83</strong>. Jak většina z vás jistě ví, v tomto ročníku získala Bohemka jediný mistrovský titul ve své historii. Od tohoto okamžiku letos uplynulo rovných 20 let. V prvním dílu vás seznámíme s hráčským kádrem a podíváme se na první dvě kola.<br /> Bohemka vstoupila do sezóny s následujícím kádrem: Zdeněk Hruška, Borovička, Jakubec, Bičovský, Prokeš, Marčík, Ondra, Levý, Zelenský, Chaloupka, Sloup, Koukal, Příložný, Vladimír Hruška, Němec, Čermák, Mičinec, Novák, Doležal, Hrabovský. Posilami byli Zelenský z Trnavy a Příložný z Mladé Boleslavi. Bohemka vyhrála skupinu letního Interpoháru a přípravě zvítězila na půdě Panathinaikosu Atény. Sezóna mohla začít...

Do tří dnů bylo rozloženo první kolo nejvyšší fotbalové soutěže. Po pátečním úvodu v Praze, Olomouci a Vítkovicích se v sobotu hrála čtyři utkání. Mistr - pražská Duk­la - prohrál v Košicích s Lokomotivou, žilinský nováček poslal slibnou vizitku v podobě vysokého vítězství nad Prešovem, v zápase plném faulů a tvrdosti zdolala Slavia jen těsně Trnavu a v Chebu se jeden z favoritů - Bohemians - rozešel s domácí Hvězdou smírně. Tečku za prvním kolem tvořil nedělní duel Interu s Ostravou v Bratislavě.

1. kolo

Opět  platilo - nedáš dostaneš: Cheb - Bohemians 1:1

Branky: 77. Lindenthal - 10. Ondra.
Rozhodčí: Marko - Stiegler, Matušík.
ŽK: Šilhavý - Ondra.
Diváků: 10000.
RH Cheb: Lavička - Šilhavý, Svojtka, Vl. Čermák, Koubek - Gabriel (68. Schneider), Lindenthal, Šišma. Bauman - Mejtský, Siva.
Bohemians: Z. Hruška — Jakubec, Prokeš, Bičovský, Ondra — Chaloupka, Zelenský, Sloup – Němec,  M. Čermák (73. Příložný), V. Hruška.

Domácí oslabeni o Pokludu, vyřaze­ného pro tři žluté karty ještě z loň­ského ročníku, začali velmi dobře a už v 1. minutě zmařil Hruška vyloženou příležitost Mejtskému. Od dalších minut se začali prosazovat fotbalovější „klokani". Častěji útočili a v 10. minutě se po akci Sloupa dostali Ond­rou do vedení. Po vedoucí brance hos­tí se hra opět vyrovnala a bylo především zásluhou brankářů, že se do konce poločasu skóre nezměnilo, i když při Hruškovi stálo štěstí a Svojtkovu hlavičku zastavilo břevno.

I druhý po­ločas začal v oboustranně vysokém tempu. Fotbalisté Bohemians měli díky rychlejšímu přechodu z obrany do útoku více ze hry. Častěji se díky ne­únavnému Čermákovi dostávali před chebskou branku, chyběla jim však větší přesnost v koncovce. Velkou šan­ci spálil v 75. minutě Čermák, když po centru Sloupa přestřelil branku, a jak říká fotbalová pravda - nedáš, dosta­neš - při   následujícím protiútoku se po centru Schneidera dostal k míči Lindenthal a vyrovnal. V poslední minutě měl ještě šanci Svojtka, ale nej­lepší hráč hostí, brankář Hruška, se opět vyznamenal.

2. kolo

Bohemians – Lokomotiva Košice 4:0

Branky: 10. a 11. Vladimír Hruška, 52. Sloup, 81. Příložný.
Rozhodčí: Dibitanzl - Jašek, Špalek.
Diváků: 9000.
Bohemians: Z. Hruška - Jakubec, Prokeš, Bičovský, Ondra - Zelenský, Sloup, Chaloupka (70. Příložný) - Němec, Čermák (81. Levý), V. Hruška.
Lokomotiva: Seman - Kost, Repík, Farkaš, Dobrovič - Kováč (36. Izakovič), Kozák, Móder, Strapek (66. Miškuf) - Lovacký, Péter.

Diváci si přišli ve Vršovicích na své! Bohemians si suverénně poradili s přemožitelem obhájce titulu a jejich vítězství se zrodilo z raketového nástupu. „Klokani“ využili toho, že Lokomotiva lehkomyslně zapomněla na obranu a během minuty zlomili jakékoliv naděje hostí.  V 10. minutě Bičovský zahrál trestný kop a Vladimír Hruška hlavičkou získal vedení, v 11. minutě z rychlého protiútoku poté, co Farkaš ztratil na půlící čáře míč, odcentroval Němec po úniku z křídla a znovu Vladimír Hruška prudkou střelou zvýšil na 2:0. Ve 13. minutě týž hráč mohl docílit hattricku, ale neproměnil pokutový kop za stržení Čermáka Kostěm – Seman jeho střelu vyrazil.

Bohemians založili svou ofenzivu na klasických protiútocích po křídlech, zakládaných nevídanými dlouhými centry a na výborné střelbě. Brankář Košic sice zneškodnil další šance domácích, především sólo Němce v 78. minutě, ale nemohl zabránit debaklu: v 52. minutě Chaloupka uvolnil Čermáka, ten prošel podél lajny do šestnáctky a z jeho centru Sloup zvýšil na 3:0 a v 81. minutě zase odcentroval Levý (vystřídal Čermáka v 80.) a Příložný (za Chaloupku v 69.) zblízka upravil na 4:0. Hosté špatně bránili, sporadicky se dostávali k zaútočení, pomalý Móder měl jen okamžiky, Kozák se vyhýbal soubojům i ofenzívě a zřejmě stále ještě není v pořádku. „Klokani“ měli spolehlivou obranu s ofenzivními krajními obránci Ondrou a Jakubcem, technicky výborného Zelenského ve středové ose a nebezpečný útok.

Lattke, trenér Admiry-Wacker, prvního soupeře Bohemians v Poháru UEFA, který spolu s Kunou sledoval zápas: „Bohemians hrají moderní fotbal, je to kompaktní celek, velmi pohyblivý a i když jim soupeř povolil útočit, kdy chtěli, předvedli výborný výkon.“

16. Slovan        2 0 1 1 2:7  1

Kdyby někdo ze čtenářů disponoval fotografiemi, chybějícími statistikami či dalšími informacemi z mistrovské sezóny, ozvěte se, prosím, na mail zebu@fc-bohemians.cz.