Před 25 lety jsme vyřadili Ajax Amsterdam

7. listopadu 1984 dosáhli hráči Bohemians ČKD Praha historického úspěchu, když ve druhém kole Poháru UEFA vyřadili slavný Ajax Amsterdam.

Ajax Amsterdam patří bezesporu mezi nejslavnější fotbalové kluby světa. V letech 1971-73 vyhráli hráči Ajaxu třikrát v řadě Pohár mistrů evropských zemí. V roce 1995 dosáhli triumfu v Lize mistrů. Barvy Ajaxu hájily hvězdy holandského a světového fotbalu jako Johan Cruyff, Marco van Basten či Dennis Bergkamp. Právě druhý jmenovaný hráč, Marco van Basten, se 7. listopadu před 25 lety představil ve vršovickém Ďolíčku. Spolu s ním nastoupil v útoku další pozdější mistr Evropy Gerald Vanenburg. Celkově se v tehdejším chladném večeru představilo v dresu Ajaxu pět pozdějších mistrů Evropy z roku 1988. Vedle van Bastena a Vanenburga to byli ještě Frank Rijkaard, Ronald Koeman a střídající John Bosman. Bohemka po prohře 0:1 v Amsterdamu potřebovala v domácím prostředí zvítězit. K vítězství 1:0 v normální hrací době a následnému prodloužení nasměroval Bohemku gól Jiřího Sloupa z 81. minuty. Utkání nakonec dospělo k penaltovému rozstřelu, ve kterém měli lepší nervy hráči Bohemky, kteří tak postoupili do třetího kola poháru UEFA, ve kterém změřili síly se silným Tottenhamem Hotspur. Gól Jiřího Sloupa spolu se závěrečnou neproměněnou penaltou Ajaxu a radostí všech přítomných Bohemáků si můžete vychutnat v krátkém videu.