Mistrovská sezóna 1982/83 - X.díl

<b>11. kolo: Dukla - Bohemians 3:4</b><br/><br/> Začátek střetnutí mezi obhájcem titulu a vedoucím mužstvem tabulky připomínal uragán. Po dvaceti minutách byl stav na ukazateli skóre 2:2. Prakticky každá střela na branku znamenala gól. Nejprve při skrumáži před Netoličkovou svatyní se špatně orientoval Fiala, poslal ležícímu brankáři malou domu, ale tak nepřesně, že míč přešel přes celou branku k volnému Sloupovi a ten ze dvou kroků neměl problémy zasunout ho do sítě. Po deseti minutách bylo skóre opět srovnáno. Nehoda poslal Rottovi českou uličku mezi oběma stopery Bohemians a ten podle brankáře Hrušky prudkou střelou vyrovnal. Za minutu došlo opět ke změně. Čermák utekl po pravém křídle, odcentroval do trestného území, kde Sloup bez přípravy zavěsil. Hned z výkopu proběhl Vízek, obešel čtyři hráče, byl ve velkém čtverci Bohemians faulován a sám proměnil penaltu ve vyrovnávací gól.

Na hřišti se bojovalo v tempu, útoky se přelévaly z jedné poloviny hřiště na druhou, oba soupeři se snažili strhnout vítězství na svou stranu. Na obou stranách se vyznamenávali brankáři: Netolička kryl prudkou a umístěnou střelu Levého, na druhé straně Hruška vyrazil bombu Rady. Ke konci poločasu se štěstí přece jenom usmálo na vojáky, kteří ze standardní situace vstřelili další gól: Rott zahrál míč přes celé trestné území na nabíhajícího Radu a obránce Dukly nikým neobtěžován hlavičkoval míč do sítě za Hruškova záda.

Po přestávce se odehrávalo utkání zcela v režii Bohemians. Útok se nastěhoval před branku  vojáků a tam si otevřel doslova střelnici. Zejména Čermák byl vynikající - svým spoluhráčům připravoval jednu příležitost za druhou, servíroval ideální míče, které stačilo jen doklepnout do sítě. Z jeho akce padla také vyrovnávací branka. Utekl Radovi a Chaloupka zavěsil hlavou  nekompromisně na 3:3!

Vojáci opět otevřeli hru, Vízkův padáček vykopával Jakubec se štěstím z brankové čáry.   Vzápětí se však pravý obránce hostů vydal na zteč, dostal se až před branku Dukly a po jeho centru Němec hlavou napodobil Chaloupku! Hráči Bohemians si vedení zasloužili: celé utkání odehráli ve vysokém tempu, naopak Dukla, když získala jednogólové vedení na svou stranu, spokojovala se jen se zdržovací taktikou. Rada si dokonce vysloužil žlutou kartu.

Byl to vynikající zápas, s bojovností, rychlými akcemi a častou střelbou. Strůjcem úspěchu hostí byl především Čermák. Výborně mu sekundovala celá záloha. U Dukly se dařilo v záloze Pelcovi, který přesně rozděloval na všechny strany míče, v útoku Vízkovi. Podzimní střetnutí pravdy mělo zaslouženého vítěze.

Branky: 18. Rott, 21. Vízek z penalty, 44. Rada - 8. a 13. Sloup, 71. Chaloupka, 75. Němec.
Rozhodčí:  Marko - Dibitanzl, Hošek.
ŽK: Rada, Kapko - Levý, Němec.
Diváků: 15000
Dukla: Netolička - Kapko, Fiala, Novák (46. Jeslínek), Rada - Rott, Pelc, Štambacher - Vízek, Nehoda,  Kříž.
Bohemians: Z. Hruška - Jakubec, Prokeš, Bičovský, Koukal (24. Levý) - Chaloupka, Zelenský,  Sloup - Němec, Příložný (68. Mičinec), Čermák.

12. kolo: Prešov - Bohemians 2:2

Fotbal  zůstal v kabinách – domácí ho totiž nehodlali na trávník příliš pustit. Začali od podlahy, Majerník si brzy vykoledoval žlutou kartu, v 15. minutě musel odstoupit stoper hostí Prokeš (otřes mozku a další zranění)...

Do středu obrany Bohemians se stáhl Sloup, jehož místo na levém kraji zálohy zaujal Koukal. Domácí měli mírnou převahu, ale o změnu na ukazateli skóre se postarali hosté - těsně před odchodem do kabin skóroval Sloup.

Po změně stran se obraz hry příliš nezměnil. Klokani cítili, že by mohli získat oba body a podle hesla, že nejlepší obranou je útok, zaveleli k ofenzívě. V 62. minutě na Němcův centr naběhl Příložný a hlavou přidal druhý gól. Zdálo se, že hosty již nic nemůže přibrzdit, ale v závěrečné čtvrthodince došlo ke zvratu. V 75. minutě brankář Hruška zbytečně fauloval Šálku a penaltu Varga bezpečně proměnil. O sedm minut později Levého zákrok na Aninu posoudil rozhodčí jako pokutový kop a Varga znovu s jistotou skóroval. Nervozity a ostrých zákroků byl najednou plný trávník, těsně před koncem Levý, který už viděl žlutou kartu, za další faul na Aninu musel předčasně pod sprchy.

Branky: 75. a 82. Varga obě z penalty - 45. Sloup, 62. Příložný.
Rozhodčí: Valach.
ŽK: Majerník, Rusnák -  Bičovský, Levý, Marčík.
ČK: 89. Levý.
Diváků: 3700.
Prešov: Veselý - Varga, Stričko, Majerník, Semančík - Jozef, Rusnák, Suško - Anina, Gombár (66. Šálka), Bubenko (85. Kaprál).
Bohemians: Z. Hruška - Jakubec, Prokeš (15. Koukal),  Bičovský, Levý - Chaloupka, Zelenský, Sloup - Němec, Příložný (74. Marčík), Čermák.

Josef Zadina, asistent trenéra Tomáše Pospíchala: „Celkový dojem z utkání je hodně smutný ... Do zápisu jsme uvedli pět zraněných; nejhůř je na tom Prokeš, kterého určitě budeme postrádat při středečním Poháru UEFA v Ženevě. Zvažujeme, zda na rozhodčího máme podat protest; zápas nezvládl, jeho rozhodování bylo jednostranné. Přesto největší chybu hledám v hráčích, v jejich nekázni. Především Hruškův zákrok na Šálku, z čehož byla první penalta, byl zbytečný. Druhé penaltě předcházel jasný ofsajd. Vyloučení Levého? Oprávněné, neboť už měl žlutou kartu."