Nadstavbu zahájí Klokani na jihu Čech

Bohemka v sobotu nastoupí v rámci Skupiny o záchranu v Českých Budějovicích.

Nadstavbu zahájí Klokani na jihu Čech

Emoce z rozřazení jednotlivých týmů do skupin ve FINÁLE FORTUNA:LIGY již dávno opadly. Nyní je na řadě právě tolik očekávaná nadstavbová část soutěže. V sobotu jí zahájí zápasy ve Skupině o záchranu a o den později přijdou na řadu i souboje, které napoví, kdo udělá první krůček vstříc evropským pohárům. Bohemians se vydají na jih Čech, kde je přivítají České Budějovice, jimž patří po třicátém kole základní části poslední místo. Souhra ostatních výsledků nakonec odsoudila na dno tabulky právě Dynamo.

Utkání bude na Střeleckém ostrově zahájeno úvodním hvizdem v sobotu v 15 hodin. Postará se o něj Ondřej Berka. Asistovat na čarách mu budou Lukáš Machač s Martinem Leškou. Přímý přenos z utkání budou moci fanoušci sledovat na stanici O2 TV Fotbal. Do Českých Budějovic se pohodlně po železnici dostanou fanoušci přímo z Vršovic. Potřebné informace, včetně cen vstupenek, naleznete v sekci VÝJEZDOVÉ INFO.

SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE


Ještě po podzimní části situace Českých Budějovic nevypadala nijak růžově. Zvlášť v jejím závěru. Nejprve byl od týmu odvolán Marek Nikl, a tak Tomáš Zápotočný musel v těžké práci pokračovat sám. Nicméně ani on podzim nedokončil, neboť ještě před posledním podzimním kolem odstoupil. Role hlavního kouče se ujal Jiří Lerch, jehož čekal těžký úkol, a to vytáhnout Dynamo ze dna tabulky. 

České Budějovice - Bohemians 3:0 (1:0)
České Budějovice - Bohemians 3:0 (1:0)
To se mu přece jen povedlo. Jihočeši bodovali hlavně doma, kde dokázali porazit Baník Ostrava (3:0), Olomouc (2:1), Liberec (3:2). K vítěznému konci nedotáhli Lerchovi svěřenci před vlastními fanoušky zápasy se Zlínem a Slováckem, kdy se museli spokojit s bodem (shodně 2:2). Pouze pražská Sparta zvládla duel s bojujícím Dynamem vítězně (1:0). I přes relativně vydařenou jarní část jdou České Budějovice do nadstavbové části z posledního místa, a tak na své pevnosti, kde sbírali body pravidelně, přivítají dva nejvýše postavené celky ve Skupině o záchranu, tedy Bohemians a Jablonec. 

Z KABINY SOUPEŘE

Hlavní kouč Jiří Lerch o sobotním klání: Samozřejmě si moc dobře uvědomujeme, jak moc pro nás je zápas s Bohemkou důležitý. Vyloženě bych netvrdil, že se nám na ní daří. Jde o kvalitní tým. Pamatuji si, že spolu s Jirkou Kladrubským jsme tam vedli kluky do prvního zápasu po našem jmenování do trenérské funkce. Ten zápas byl hodně bojovný a uhráli jsme v Ďolíčku důležitý bod, který nás trochu nastartoval. Sice jsme stále poslední, ale nyní je před námi nadstavba. V ní je každý zápas důležitý. Věřím, že jsme na Bohemku dobře připraveni a zápas zvládneme."

ROZBOR SOUPEŘE

S velkou pravidelností sází trenérský štáb hlavního kouče Jiřího Lercha v domácím prostřední na rozestavení 4 - 3 - 3. Středová řada pravidelně nastupuje ve složení s Čermákem, šikovným Hellebrandem a v relativně slušné střelecké formě hrajícím Suchanem. Odchovanec Příbrami nastřádal v této sezoně sedm branek, přičemž všechny vměstnal do zápasů v jarní části sezony. V samotném útoku se Dynamo opírá o velezkušeného Zdeňka Ondráška a na stranách hřiště operují šikulové Samuel Šigut s Musou Allim. Právě nigerijský křídelník měl lví podíl na dvou gólech do sítě Liberce. 

Slabiny v defenzivě se Dynamo snaží minimalizovat z pohledu páchání nedovolených zákroků. Těch Jihočeši udělali 344. což je třetí nejmenší počet v lize. Lerchovi svěřenci vstřelili doma dvaadvacet gólů z celkových třiačtyřiceti. Hned šestnáct jich na Střeleckém ostrově padlo až ve druhém poločase. V domácím prostředí umí Jihočeši předčít své soupeře v atributech, jako jsou útočné souboje, střely či přerušené akce.
VZÁJEMNÉ ZÁPASY

Zápasy na jihu Čech úplně nepatří do sorty, na které fanoušci Klokanů rádi vzpomínají. Naposledy svěřenci trenéra Jaroslava Veselého vyjeli do Českých Budějovic v úvodu této sezony. V té době bylo domácí Dynamo před pátým kolem bez bodového zisku na posledním místě, ale sérii prolomili právě v souboji s Bohemians (3:0). V minulém ročníku se Klokani představili na Střeleckém ostrově v mrazivém únoru. Brankář Jedlička dlouho držel naděje Pražanů na bod, jenže v samotném závěru vstřelil rozhodující banku Potočný, jíž přisoudil tři body svému tehdejšímu zaměstnavateli. 

Odvetu za krutou porážku z úvodu probíhající sezony hostil Ďolíček v prosinci jako ligovou derniéru roku 2023. Dynamo jen dva dny před utkáním převzal jako hlavní kouč Jiří Lerch. Zápas nakonec skončil bezbrankovou remízou, ačkoliv šancím museli čelit oba brankáři. Hostující Hellebrand navíc ve druhém poločase orazítkoval i brankovou konstrukci. Níže si prohlédněte srovnání dvou křídelníků, a to Samuela Šiguta a Jana Matouška.
BOHEMIANS PRAHA 1905


Z KABINY KLOKANŮ

Ivan Hašek o domácích zápasech Českých Budějovic: „Dynamo se doma prezentuje zajímavým fotbalem. je na něm zřetelná snaha hrát hodně do útoku a tlačit se do útočných pozic. Jsou si vědomi předností rychlonohého Alliho, jehož umí využít. Nebezpeční umí být pro soupeře také ze standardních situací. To všechno jsou věci, ze kterých nás naposledy u nich potrestali. Musíme být o poznání pozornější a dát si na ně pozor."

Sami dobře víme, že se nám na České Budějovice moc nedaří. Když se podíváme ma ty poslední vzájemné zápasy s nimi, nezvládli jsme je nejen výsledkově, ovšem také po herní stránce. Rádi bychom tu sérii s nimi už konečně prolomili a dostali se ještě do většího klidu,"poznamenal asistent hlavního kouče Klokanů.

„Myslím, že se od nich bude moci očekávat snaha zápas s námi zvládnout vítězně. Většinu bodů udělali doma a teď mají v nadstavbě nevýhodu, že budou hrát jen dva před svými diváky. I kdyby sobotní utkání skončilo remízou, bude ten bod pro ně bude zřejmě zklamáním."

ZÁPASOVÉ ZAJÍMAVOSTI

Klokani narazí na České Budějovice již potřetí v tomto ročníku. K prvnímu utkání došlo na začátku sezony a druhý následně uzavřel podzimní část. Každý zápas oddělila pauza čítající čtyři měsíce. O okoukaném soupeři ani v jednom z táborů vyloženě řeč být nemůže. 

České Budějovice - Bohemians 3:0 (1:0)
České Budějovice - Bohemians 3:0 (1:0)
Nominace trenéra Veselého se pro duel na jihu Čech opět trochu pozmění. Vypadne z ní záložník Martin Hála. Černovlasý autor asistence na vedoucí branku Jana Kovaříka z posledního klání s Pardubicemi totiž ve druhé půli téhož klání dostal čtvrtou žlutou kartu, za což vyfasoval trest na jeden zápas. V prosincovém duelu s Českými Budějovicemi si svůj dosavadní poslední ligový start připsal Adam Jánoš, který drtivou většinu jarní části promarodil. Před týdnem už ale poprvé usedl na lavičku náhradníků. 

Do svého 160. ligového zápasu může v sobotu nastoupit stoper Antonín Křapka. V dresu Bohemians má zatím na kontě 62 zápasů. 

V dresu Českých Budějovic v lize debutoval Jan Kovařík, aktuálně nejproduktivnější hráč z týmu trenéra Jaroslava Veselého. Za Jihočechy odehrál celkem pět zápasů. Naopak v dresu Českých Budějovic nastoupil do dvanácti zápasů Michal Hubínek, odchovanec Bohemians.