Detail uživatele diskuzního fóra - damhA

Datum prvního příspěvku
24.02.2011
Celkový počet příspěvků
184
Podle diskuzních fór
Fórum Poč. příspěvků
Fotbal - Bohemians 171
Družstvo fanoušků Bohemians 1
Tlachy a kecy 8
Jiná komunita 4
Použité IP adresy za poslední měsíc
Maskovaná IP Poč. příspěvků z IP Z této IP také píše
u+OD2O9w 26
RRxeimlF 20
KugzIxOK 12
JLWwotvz 10
4OxOf9k5 2

Je to klid, tak napíšu takovou perličku. Třeba v almanachu z roku 1925 Jenda Honejsek uvádí, že roku 1908 výkonnost mužstva byla už taková, že se výbor usnesl více již nehráti s rezervou Slavie. Jenže ono to bylo trošku jinak, ono to bylo o penězích a ne výkonnosti! Několikrát sehráli s rezervou předzápas a vždy prohráli, a to že si zahráli na Letné a dostali volňásky na hlavní zápas jim asi bylo málo, načež se usnesli požadovat ještě 20 kaček startovného (dnes směsná částka byla tehdy solidním obolusem), což Slavia pochopitelně odmítla. Proč by, když mohli pozvat spoustu jiných, kteří si takové podmínky nekladli... 

Tak a nejinak vzniklo několikaleté období, kdy se sešívanými nehráli. Měli ambice vyznat první tým, ale pro ten zatím nebyli adekvátními soupeři a s rezervu a juniory se bojkotovali. Podotýkám, že DOČASNĚ, pak se nějak "dohodli" a i s rezervisty pak naprosto běžně opět hrávali..., a dál prohrávali... (Paradoxně první tým Slavie bílozelení senzačně porazili dřive, než se jim totéž podařilo u rezervy :-)

Jak se dohodli? Nevím, protokolní kniha, respektive její první svazek, kterou jsem měl tu šanci studovat končí mimořádnou valnou 1909, ale pravděpodobně tak, že za start na Letné sešívaní recipročně zahrají i ve Vršovicích, což bude v režii domácích. To se pak i dělo, prvně měli "u Botiče" Slavia-Reserves hostovat už v listopadu 1910, ale to ještě konání zápasu zmařilo počasí, ale hlavně 27. srpna následujícího roku se premiérově dočkali vytouženého zápasu s áčkem...

Stramox84 napsal:

Díky za opravy. Čerpal jsem z těchto informací zmíněných na  : Rok 1906 je potřeba zmínit ještě jednou a to v souvislosti se vznikem “Poháru dobročinnosti“, jehož první ročník se v tomto roce odehrál. Svaz stále váhá se založením ...

Radka z Jičína mám rád, ale nemohu ručit za to co kdo kde napíše, ale to co si kdo může snadno ověřit je v knize Karla Petrů na rozhraní  270 a 271, a s iniciativou přišel Český pomocný spolek pro potírání plicních chorob -- na svazu přijali nejspíše proto, že potřebovali dát fotbalu "lidskou tvář" a "ušlechtilé pohnutky". Dál to pokračuje na str. 276 a 276, jenže svaz byl v totálním úpadku a nabyl schopen nic zorganizovat, nicméně -- fakt že se to roku 1906 alespoň rámcově povedlo nepřisuzuju žádné radnici, ale tomu, že se Spartani se Slávisty dohodli na vlně národovectví, které postavili nad klubismus. Ale to je strašně zkratkovité, navíc i tak sešívaní přihlásili jen rezervu a juniory... 

Každopádně o žádné lize nemohlo být řeči, mezinárodní zápasy měli u top mužstev jednoznačnou prioritu, autorita svazu byla menší než malá, mimo metropolitní region končila někde v Českém Brodě... Ale to vše je to nejmenší co bych tomu textu vytýkal. Vadí mi, třeba pořád navážení do radnice, která prostě vstřícná byla, ale jen v mezích svých možností a zákonů. A dokud se klub úředně nezaregistrovat, tak neměla s kým a ani o čem jednat. A když jednat začala, tak samozřejmě snadno zjistila, že většina členů je naprosto fiktivních. To, že někdo zašel do klubové restaurace a nahlásil nějaké jméno a adresu nedělá aktivního člena, ty čísla v Almanachu jsou vycucaný z palce, jak už tady psal před tím půl rokem, že když se "klubistů" sešlo tři tucty, tak to byl do léta roku 1909 rekord rekordů. 

A vrcholem bylo, že když se radnice někdy v roce 1908 obrátila na výbor AFK jak veliký pozemek si vlastně představují. Tak resumé předsednictva bylo, že se musejí zeptat na svazu či Slavie!!! S tímto přístupem samozřejmě uspět nemohli. Ve Vršovicích bylo bezpočtu spolků (a početně i společensky významnějších) z nich by každý něco chtěl, ale prostě ber a nekraď... Navíc to působí, že snad na radnici seděli nějací zapšklí kravaťáci či bývalí lampasáci, ale minimálně počínaje rokem 1895 byl starostou Vršovic vždy Sokol...!!! 

Víc tady nemá smysl polemizovat, stačí si přečíst TLUSTOKNIHU, až pak se dá na něco navázat, neb moje bádání samozřejmě jejím vydáním zdaleka neskončilo... :-)

Stramox84 napsal:

Ahoj, někdy v říjnu jsem se zde ptal na rady o seminární práci na historii bohemky, tak zde přikládám hotovou verzí, jestli by někoho zajímalo, jak to dopadlo. Popřípadě můžete zkritizovat. Měl jsem v plánu ...

No, byl jsem "mimo", ale teď mám zpětně pocit, že jsem prolog a 1. kapitolu pro velkoknihu Bohemka je a bude psal úplně zbytečně... :-( 

Z toho nejméně kontroverzního: »V roce 1906 byl založen "Pohár dobročinnosti" pod vedením městské rady. Tato soutěž byla velmi očekávaná a zapojilo se do ní 24 klubů.«

"Pohár dobročinosti" byl založen 1905, ale nepodařilo se ho zorganizovat! Po Bůh, jaká městská rada jej organizovala?!? Nezapojilo se 24 klubů, ale přihlášku podalo 24 mužstev, jen Sparta přihlásila tři, ale reálně hrály jen dvě. Odstoupila i spousta dalších...

Nebo rok 1916?!? Přečtěte si co píšu na rozhraní stran 61 a 62, tady to nemá smysl opakovat!!! O tom, že neregistrovaná byla drtivá většina kroužků, ale nikterak to neznamená nic o jejich nelegálnosti už raději ani nic psát nebudu, ale jen připomenu, že uváděné výsledky z let 1902 až 1904 patří SK Vršovice, což byl úplně jiný subjekt než Kotva...

Nějak se nikdo neraduje, že vyhrála rezerva s novým gólmanem... :-) 

Ale spíše se podívejte, jak taky může fungovat web - respektive NEfungovat :-[ 

Na jejich stránkách jako nejžhavější »novinku« naleznete zápas týchž soupeřů, jenže hraný v Přešticích již v červnu loňského roku... 

https://fkrobstav.cz/zapasy/https://fkrobstav.cz/odehrane/ 

Bororo napsal:

Jasně, to není spor jen vybavení dávných vzpomínek. Určitě to překopl(nedal to vedle apod.), asi budou platit ty topoly -:)) v jednom se shodneme s tím dalším svědkem, že potom hrál všechno, jak jsem psal. ...

Snad už mohu prozradit, že ten další svědek je direktor Epochy... :-) V Lidové demokracii psali, že Teplice k vedoucím brankám využili "velmi správně" prudkého větru, že ty góly měly být střely z 20 až 25 metrů a u prvého Ředina trochu zaspal, druhý ale byl prý nechytatelný. Ta penalta měla být podle všeho tisku těsně po pauze, být za ruku, a Kendy měl asi pět minut po svém fatálním ukopnutí z individuální akce trefit tyč - howk :-))) 

Bororo napsal:

Já tu jistotu taky nemyslel vážně, měl tam být smajlík..ale byl ten pocit dán tím, že po té penaltě byl Kendy všude, házel auty, kopal rohy a přímé kopy...chtěl to odčinit a tak ho vidím ...

Vím, že to neberete jako spor, ale žádné prohledané noviny neuvedly kam se střílelo, momentky nic neprozradily, neb i když bylo jasné odkud jsou, tak ne ze kdy jsou, míněno minutu či alespoň poločas... 

... nicméně jsem sehnal dalšího očitého svědka (Z.P.), který si ten zápas vybavil a na 95%, ba prý až na 99% soudí, že zahozená penalta směřovala NA TOPOLY!!! Sám byl "na dřevě" a měl to sice daleko, ale pro tehdy ostříží zrak jako na dlani... 

Co si vybavuje stoprocentně, že Kendy byl dost možná nejlepší, nebo alespoň nejsnaživější, přesto když to překopl, tak tam jakýsi dnes již jistě nežijící postarší muž pronesl: „Skáče při tom rozběhu jak kozel a pak to kopne nad!“ Třeba se vám vybaví i ten rozběh... :-)))

Demínka napsal:

No, já jsem si ve statistikách přečetl, že v téhle sezoně dal v poháru 3 góly. A všechny třetiligovému Kolínu při výhře 7:1. A v minulé sezoně taky 3 - dva Třinci a jeden Hlučínu. ...

Nevim jestli neumí, ale každopádně nedal, leč taky moc možností nedostal -- rozdílový hráč jednoznačně není, ale třeba s tím Třincem byly jeho góly vrcholně důležité, a kdyby je nedal ON, tak to taky mohla být docela solidní blamáž -- a není až tak důležité proti komu ty góly dal, ale dal je, třicet let předtím se to nikomu jinému nepodařilo, a to zelenobílí sehráli bezpočet zápasů i s ještě výrazně slabšími soupeři... :-[ ) 

tomiisek napsal:

Muzik 55 zapasu 0 + 0Osma 37 zapasu 3 + 1Osma vekem o 2 roky perspektivnejsi.

Tech 55 zápasů u Mužíka sice sedí, ale není to zápasů s velkým Z, ale ligových startů - v průměru bývá na hřišti čtvrt hodiny a vzato v "minutáži" za nás nesehrál ještě ani osm utkání... 

... a že góly dávat umí dokazuje v poháru, kde je vůbec prvním Klokanem, který dokázal vstřelit (tedy moderně vzato od roku 1993) pět a více soutěžních branek!!!

Klokan z Černošic napsal:

:-)))) Tak to je nádhera, já to mám v hlavě opačně, že to šlo nad břevno (to je shoda), ale na sokolovnu:-))) Je to trochu jedno, ale je krásné, jak ta lidská paměť není dokonalá:-))

Tak tenhle detail se s Ruďáku fakt vyčíst nedá, zkusím požádat Petra Nečadu, zda se mrkne do Sportu... :-)

Klokan z Černošic napsal:

Prosba směřující k pamětníkům. Když jsem viděl gratulaci k 80. narozeninám Kendyho, tak jsem si vzpomněl, že někdy kolem roku 1962 - ??? jsem jako malý kluk seděl na stožáru ještě starého a nefunkčního osvětlení v ...

Zdravím do Černošic... 

..., tedy ne, že bych to pamatoval, byl jsem ještě "za gribami", ale za mě jde o vzpomínku na skutečný zápas s Teplicemi -- podle mě šlo o dohrávku 15. kola sezóny 1964/65 -- pokud jde o klubovou "Bibli" viz str. 484, levý sloupec, zhruba třetí čtvrtina... :-) 

https://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1965/4/1/6.png

Jen ten Ruďák (na rozdíl od Míly Jenšíka) netvrdí, že Teplice byly lepší, navíc stran sestupu to Knebortovo přestřelení nebylo až tak dramatický a osudný, RESPEKTIVE, ta proměněná penalta by možná znamenala bod, dost možná třeba i dva -- jenže k záchraně jich nakonec scházelo sedm, ba spíše osm... :-[