Příspěvek Diskuzního fóra

Včera to bylo 10let co zemřel můj přítel a kamarád od mládí Jirka Steinbroch. Mám sice od fotbalové agentury pro kterou občas dělám doporučení na tento web nechodit, ale dnes udělám výjimku. I proto, že si  nikdo nevzpomněl. S Jirkou jsem se potkal poprvé na Bohemce, když mu bylo asi 14let.  Bydlel kousek od Ďolíčku na tř.SNB (dnes Vršovická). Byl vášnivý šachista a jelikož jsem to hrál trochu závodně, tak jsem do něj cpal teorii. Měl rád country ,hlavně americkou, Johny Pride, Merle Haggard, Glen Campbell. Později jsme chodili do Malostranské besedy  na folk a country… Ohaři, Taxmeni, Hutka, Lutka a další. Hrál  velmi dobře taky mariáš. Později měl ode mne permanentku na tribunu do C-7řada. Já si plnil svoje  povinnosti a scházeli jsem se až po zápase u památné zdi nářků, co je dnes pergola. Nikdy nejevil zájem o nějakou aktivní funkcionářskou činnost, to se zlomilo až s aférou kolem Zdeňka Svobody. Toho  jsem na rozdíl od Jirky znal už od dětství, jsme plus mínus stejně staří. Vysvětloval jsem Jirkovi určité věci, on  sledoval jak jsem chodil  k výslechům. Na základě toho prohlásil, že on bude  jednou dělat do fotbalu, ale postará se, aby vše bylo naprosto fér.  Některé věci si  prostě vysvětlit nenechal...  a když byl potom ředitelem ve Viktorce (od toho jsem ho odrazoval, dělal v té době šéfa pobočky Č.spoř. dole na Václaváku), tak už mluvil jinak, ale tak to prostě chodí. Doporučil  jsem mu tam ještě ekon. ředitele ing.Libora T., ale ten to po dvou letech neunesl a vzdal .  To Jirka dokázal být nad věcí a některé excesy si myslím, že ani nechtěl vidět. Fotbalu rozuměl, když se mnou konzultoval hráče, co mu agenti doporučovali, tak jsme se většinou shodli. Jen Vaclíkovi nemohl přijít na jméno, stane se. Po dobu jeho činnosti ve Viktorce na Bohemku prakticky nechodil, jen výjimečně  a tak jsme se vídali  jen na Viktorce a v soukromí. Byl mi svědkem na dvou mých svatbách.  Až kdy převzal Bohemku ke znovuzrození, byly naše kontakty zase intenzivnější. Ale  vycítil jsem ze společných  rozhovorů s Vláďou Suchým, že s novým vedením často nenašel společnou řeč. Když odešel na čas do Ružomberoku, jezdil jsem za ním často z Trnavy  na zápasy.  Autem 2,5hod..a po zápase šachy. I po dvou bypassech moc neomezil kouření. To ale nebyl údajně důvod skonu. Překvapil nás tím všechny, „Odborné“ diskuse v hospodě na Viktorce, ještě když dorazil lidový vypravěč Andrej Kvašňák(zemřel ještě o pět let dříve) byly nezapomenutelné. A zapomenout na Jirku by taky nebylo dobré. Udělal toho pro znovuzrození Bohemky dost.  Pokud si zde někdo vzpomněl, omlouvám se. Čest jeho památce.