Příspěvek Diskuzního fóra

Avatov napsal:

Dobrých hráčů je dost, jen je chtit hledat, podivat se na venkov, do nižších soutěži ... nečekat až je objeví S+S+P. 18 letý kluk dostane šanci u nás dříve než ve Slavii... Nečekat co nám ...

Končím, externě, pro jednu hráčskou agenturu (po skoro 20 letech), tak zkusím něco  dovysvětlit. Je to víc než 15let, co jsem  zdůrazňoval  Vláďovi Suchému s Jirkou Steinbrochem, že „Nový“ systém vše převálcuje: Původní zažité: vyhlédnu hráče pro klub (zjednodušeně vyjádřeno) už téměř neplatí. Dnes má každá zaběhlá hráčská agentura řadu spolupracovníků v krajích, regionech – jak chcete. Každá má třeba 5-10 spolupracovníků v terénu. A tak platí systém hráč-agentura a až nakonec  klub . Hoši z agentuty naslibují rodičům kluka ( něco mateřskému klubu)vše možné (slibem neurazíš), něco málo z toho splní , investice  řádově v tisících  se v globálu tohoto systému vždy vyplatí a hráč je podchycen (jako nezletilý přes rodiče) s určitou agenturou. Vypadá to potom tak, že většina hráčů zhruba od 10-12 let jsou už pod agenturami a ty je potom podle toho nabídnou klubům. Ti vyspělejší ( nebo v té chvíli  nadanější) jdou do  klubů s kterými  mají obchodní či jiné vazby (je to různé). A ostatní potom klubům 2 a 3. ligy kde taky od dorostu potom mají svůj vývoj a dál se uvidí….ale hráč je pořád pod tou agenturou!!. To jsou smluvní dohody mimo rámec přestupů. Po nabytí svéprávnost v 18 letech se smlouvy hráče s agenturou mění a bývají mnohem tvrdší, důvody uvádět nebudu. Takto je „podchyceno“ 90% registrovaných hráčů už od mládežnických kategorií. Např. Petr Nerad nar. r.1994 byl v hledáčku Bohemky od svých sedmi let, v osmi letech(2002) už byl jako vyhlédnutý talent z SK Řepy  v Bohemce… a to byla doba, kdy mnou popisovaný systém se  teprve  rodil…Samozřejmě se čas od času najde výjimka, najde se talent ve vlastních žácích ligového klubu, ale takto to prostě dnes funguje. Já měl třeba r.2019 (před Covidem) pro nejen slovenské kluby asi portfolio 120 hráčů (většinou ve věku 12-15let) a to jsem to dělal jako externista po práci hlavně o víkendech…. Co píši, možná víte, jen si to neuvědomujete.