Pohár UEFA (Bohemians Praha 1905)
AS Saint Etienne
0:0 (0:0)
Bohemians Praha 1905
středa 20. října 1982 0:00
Rozhodčí
Hunting (Anglie).
ŽK
Chaloupka.
Diváků
12000.
St. Etienne
Castaneda - Battiston, Janvion, Mahut, Lastage - Genghini, Larios (46. Daniel), Oleksiak, Zanon - Roussey, Rep.
Bohemians
Z. Hruška - Jakubec, Prokeš, Bičovský, Ondra - Chaloupka, Sloup, Koukal - Němec (84. Příložný), Čermák, Mičinec (76. Levý).
Místo zápasu
Saint Etienne

Reporáž

Reportáž:

Hned ve druhé minutě si Chaloupka naběhl na Koukalovu přihrávku, prudce hlavičkoval, míč skončil těsně vedle levé tyče Castanedovy branky. Bohemians tímhle útokem dali hodně nahlas najevo, že rozhodně nepřijeli ustrašeně bránit. A nakonec to byli vlastně domácí, kteří hlídali remízu - bezgólový výsledek dává Pražanům velké naděje pro odvetu.

Po dopoledním tréninku bylo jasné, že pošramocený sval přidrží Zelenského na lavičce. Jeho pozici ve středu středové formace zaujal Sloup - a výtečně - na levé straně zálohy dostal příležitost Koukal. V brance se přece jen objevil Zdeněk Hruška.

Očekávaný nápor domácích se nekonal, neboť hosté byli proti. Aktivní hrou dobře vykrývali prostor, po ztrátě míče okamžitě zařadili zpátečku a celá jedenáctka s úspěchem skládala maturitu z obranné činnosti. Jakmile obrana v čele se spolehlivými stopery a agilními krajními obránci zažehnala nebezpečí, hned zase všichni jako jeden muž vyrazili na zteč.

V týmu domácích nejnebezpečnější kopačky nazul  bývalý holandský reprezentant Rep.  Hned v páté minutě střelou z 20 metrů předložil vizitku, ve 21. minutě se objevil ve výhodné   šanci, avšak Hruška mu ji vzal včasným vběhnutím. Po půlhodině hry se situace opakovala, strážce branky Pražanů musel ven ze šestnáctky, ze souboje však znovu vyšel úspěšně. Bohemians si do přestávky vynutili šest rohových kopů (proti třem soupeřovým). Slibně vyhlížela akce ze 17. minuty, kdy se v dobré pohodě hrající Ondra probil až do trestného území, jenže spoluhráčům přihrál na paty. Ve 31. minutě Bičovský nasadil ke střele z dobrých 25 metrů a Castaneda se potil.

Do druhého poločasu domácí nastoupili bez kapitána Lariose a houstnoucí mlha brzy přibrzdila jejich snahu rozhodnout utkání ve svůj prospěch. Bohemiams znovu zvedli hlavu, vytrvalým pohybem odpovídali na akce francouzského týmu a převaha se znovu začala stěhovat na jejich kopačky. V 52. minutě velkou partii hrající Sloup pálil nad branku, v 67. minutě se do gólové příležitosti dostal Chaloupka, v 72. minutě po Koukalově centru Čermák vyzkoušel Castanedu, v 75. minutě po Mičincově rozehrání se Němec dobře uvolnil a prudce vystřelil, v 80. minutě byl Němec uvnitř trestného území faulován, rozhodčí se ale penaltu odpískat neodvážil. Přiznejme střelecké pokusy i domácím: největší šanci přinesla 76. minuta, kdy Battiston (pamatujete si, jak ho na MS západoněmecký brankář Schumacher ošklivě zfauloval?) se dostal do vápna, uvolnil se, ale netrefil míč s patřičnou razancí.

Bohemians si v St. Etienne vytvořili dobrou výchozí pozici k postupu do třetího kola Poháru UEFA. V obranné fázi hráli vysoce koncentrovaně, rozhodně však nemysleli jen na obranu,   zhruba od 65. minuty si dokonce troufli hrát jen na tři zadáky - Bičovský se posunul do středové  formace. V záložní řadě čněl nad ostatními Sloup, a to nikoliv jen proto, že je nejvyšší - žádný míč pro něho nebyl ztracen, objevoval se před Hruškou a vzápětí před Castanedou, přihrával, střílel. Útok se v soupeřově šestnáctce příliš neprosadil - přece jen mu   v koncovce tentokrát chyběla špetka důrazu.