Nevídané, neslýchané! Fanoušci, díky!

Fotbalový klub Bohemians je zachráněn! Katastrofické scénáře z února tohoto roku se podařilo zvrátit. Dokázali to příznivci zelenobílého klubu. Založili Družstvo fanoušků Bohemians, vybrali přes tři milióny korun a našli společnost, která se bude starat o provoz klubu. Bohemka nakonec oslaví sté výročí od založení klubu. Od nové sezóny se vrátí na fotbalové trávníky a svůj první domácí zápas sehraje ve vršovickém Ďolíčku s největší pravděpodobností znovu v pruhovaných zelenobílých dresech. A to vše za přispění Vás, fanoušků!

Nevídané, neslýchané! Fanoušci, díky!

Jak se zachraňovalo...

V pondělí proběhla tisková konference společnosti AFK Vršovice a Družstva fanoušků Bohemians. V hotelu Hilton bylo oznámeno: "Bohemka je zachráněna a přihlásí se do nové sezóny třetí ligy." Setkání s novináři se tentokrát nekonalo ve vršovickém Ďolíčku, kde svoji první tiskovku pořádali fanoušci. "Chtěli jsme reprezentativní prostory, které by symbolizovaly serióznost naší společnosti, "zdůvodnil místo konání Pavel Fráňa, právní zástupce nového majitele. Společnost AFK Vršovice zaplatila pronájem salónku i občerstvení pro žurnalisty.

Záchrana Bohemky byla stvrzena, co se tedy vlastně stalo? Nejpodstatnější informací je, že Českomoravský fotbalový svaz převedl na společnost AFK Vršovice nástupnická práva a fotbalové identifikační číslo, které v minulosti Bohemka používala. Tím byly definitivně splněny všechny nástupnické normy. Stalo se tak poté, co AFK a DFB předložily vyřešení většiny dulhů, které Bohemka měla. V únoru se Klokani topili ve čtyřicetimiliónových dluzích. Většina věřitelů bude poměrně uspokojena z výnosu z konkurzu, ale nikdo z nich nemůže počítat, že dostane více než sedm procent ze svých pohledávek. Fotbalový svaz ale požadoval, aby nástupnický subjekt uhradil dluhy hráčům, trenérům, manažerů a fotbalovým klubům v plné výši. Ta částka činila celkem sedmnáct miliónů korun. Proto začalo AFK a DFB jednat s fotbalovými věřiteli. Ze sedmnácti miliónů dluhů zbyl už jen milión, přičemž nikdo z věřitelů nedostal více než deset procent ze svých nároků. Jen tak se mohla Bohemka zachránit a drtivá většina hráčů a trenérů to pochopila.

Kdo vlastně bude klub financovat?

Od správce konkurzní podstaty koupila klub společnost AFK Vršovice, jejíž jediným akcionářem je anglická firma New Europe Enterpreneurs Counsellors Company Limited. Zdá se to být záhadná kombinace, ale vzhledem k nedávné minulosti v Bohemians, vcelku pochopitelná. "V současné době nebudeme zveřejňovat, kdo dává do Bohemky peníze. Je tu spousta dalších vlivů, které chtějí zhatit záchranu Bohemians a oproti nim musíme majitele klubu chránit," zdůvodnil Pavel Fráňa své rozhodnutí na tiskové konferenci. "Novým ředitelem klubu jsme jmenovali Jiřího Steinbrocha, který je pro všechny styčným důstojníkem. Je to šéf klubu, na něho se mohou všichni obracet. Jediným členem představenstva je Emil Buřič, šéf AFK Vršovice," dodal právník Fráňa.

Na financování klubu se budou podílet i fanoušci, kteří mezi sebou zatím vybrali přes tři milióny korun. Celá sbírka pokračuje dále, chystají se další kulturní akce, peněz stále může být více. "S AFK Vršovice máme připravenou smlouvu podle níž získáme deset procent akcií klubu a budeme mít zastoupení v dozorčí radě Bohemians. Tuto smlouvu musí ještě schválit členská schůze Družstva fanoušků Bohemians, která se koná 12. června. Právě tam se bude diskutovat i o dalším směřování našeho družstva. Určitě se chceme nadále podílet na chodu klubu," potvrdil Jiří Dienstbier, místopředseda družstva fanoušků.

Dostaneme zpět logo a název?

Jediné, co současnému klubu ještě chybí, je název Bohemians a logo s klokanem. To vlastní Tělovýchovná jednota a v pronájmu ho má fotbalový klub Střížkov, který se ho nechce vzdát a nárokuje si nástupnická práva. Výkonný výbor TJ se celou situací zabýval na svém posledním zasedání a rozhodl vyčkat do vyjádření fotbalového svazu. Ten už rozhodl jednoznačně: nástupnickým subjektem je společnost AFK Vršovice a DFB. Do čtrnácti dnů by se měl výkonný výbor sejít znovu a hlasovat o převedení licence ze Střížkova na AFK Vršovice. "Máme s nimi dohodu, že po splnění náležitých podmínek se staneme nástupcem fotbalového klubu Bohemians. A ke splnění podmínek došlo," potvrdil Pavel Fráňa, právní zástupce AFK Vršovice.

Bohemka tedy nastupuje novou cestu. Bude hodně trnitá. Fanoušci, vaše pomoc bude ještě hodně zapotřebí. Děkujeme všem, kteří zatím přispěli. V srpnu se všichni sejdeme na prvním zápase ve třetí lize.